Zagotovljena distribucija toplote: alpski encijan cveti – v Berlinu!
Zemlja postaja toplejša. Učinki so številni in raznoliki. Eden od njih je izumrtje rastlinskih vrst. Ogrožena je npr. flora alpskih regij na nadmorski višini od 2.000 do 3.000 metrov. Botanični vrt v nemškem Berlinu je namenil dva nova rastlinjaka s skupno površino 6.000 m² za ohranjanje ravno te biotske raznovrstnosti. Botanikom je zagotovljeno gojenje in ohranjanje te redke vrste, obiskovalcem pa občudovanje edinstvene alpske flore ni omogočeno.
Predpogoj za to je enakomerna porazdelitev toplote v ogromnih steklenih halah – kar zagotavlja »naravno« podnebje berlinskega rastlinjaka z vsaj 6°C namesto nihajoče toplogredne klime v gorah. Tehnologija ogrevalnega omrežja je zavarovana s cevnim sistemom Megapress, ki spaja debelostenske ogrevalne cevi velikosti 1/2" z uporabo tehnologijo hladnega stiskanja.
Kratki namestitveni časi, dolga življenjska doba
Za "samo dva prazna rastlinjaka" so ocenjeni stroški gradnje več kot milijon evrov, kar dokazuje, da ta projekt obsega mnogo več tehnologije, kot jo je vidne skozi okna. Poleg tega so bile te konstrukcije zasnovane tako, da zagotavljajo posebno dolgo življenjsko dobo: stari rastlinjaki, ki so prepustili prostor novim, so bili zgrajeni že v 60. letih prejšnjega stoletja. Tako naj bi novi objekti zagotavljali dom flori za vsaj enako časovno obdobje.
Kljub izpostavljenosti mora biti zanesljivost in varnost ogrevalnih cevi in fitingov enaka. Zaradi teh zahtev so takšne jeklene cevi običajno varjene toda cevni sistem Megapress zagotavlja vsaj enako dolgo življenjsko dobo, saj so stisljivi fitingi izdelani iz materiala 1.0308 (St 37) in imajo cink-nikljevo prevleko. Imajo tudi obstojen profilni tesnilni element iz EPDM.
Glavna gospodarska prednost fitingov za stiskanje v primerjavi z varjenimi fitingi je, da stiskanje traja le nekaj sekund, medtem ko varjenje zahteva nekaj minut. V rastlinjakih je približno 300 cevnih priključkov, kar pomeni znatne prihranke pri stroških.